Borelióza a jej následky

Borelióza vo všeobecnosti a na Slovensku

borelióza

Borelióza a jej prenášačí

Ochorenie borelióza spôsobuje baktéria borélia, ktorá žije v tráviacom trakte kliešťa, odkiaľ sa môže preniesť na človeka slinami, ktoré kliešť vypúšťa do rany v mieste vpichu. Na Slovensku je boréliou infikovaných približne 10% kliešťov, ale sú lokality, kde je výskyt týchto infikovaných kliešťov väčší. Predpokladaný výskyt ochorenia na Slovensku je každoročne viac ako 1000 nových prípadov ľudí infikovaných boreliózou.

Lymská borelióza – skoré štádium

Typickým prípadom skorého štádia je pomaly sa šíriaca červená škvrna, ktorá sa objaví niekoľko dní až týždňov po prisatí kliešťa na mieste vpichu. Skoré štádium ochorenia môže pripomínať chrípku. Príznakom býva horúčka, bolesti svalov a únava.

borelióza

Borelióza sa prejavuje červenou škvrnou

Pre úspešnú liečbu bez vážnejších či trvalých následkov je veľmi dôležité práve včasné zistenie ochorenia v začiatočnom štádiu, čo sa ale nie vždy podarí, nakoľko skoré príznaky bývajú podobné aj pri iných ochoreniach a diagnostika, ktorá sa robí vyšetrením krvi špeciálnymi testami, nemusí v rannom štádiu ochorenie preukázať. Preto sa odporúča vyšetrenie krvi zopakovať s odstupom niekoľkých týždňov. Najneskôr do 2 až 3 mesiacov od infikovania sa však už zdravotný stav môže výrazne skomplikovať a vyskytnú sa aj postihnutia nervového, kĺbového či kardiovaskulárneho systému, ako napr. bolesti hlavy, chrbtice, kĺbov, obrny najmä tvárového nervu atď.

Neskoré štádium

Neskoré štádium nastupuje mesiace až roky po infikovaní hlavne pri pacientoch, ktorý neboli preliečený antibiotikami a má chronický priebeh. Prejavuje sa postihnutím nervového systému, kože a kĺbov.

borelióza

Dbajte na prevenciu svojich detí

Borelióza a deti

Dôsledný treba byť aj v prípade detí a dbať na prevenciu pri výletoch do prírody a po návrate domov dieťa vždy poriadne skontrolovať. V prípade, že u dieťaťa objavíte kliešťa, treba ho dôkladne a čo najskôr odstrániť (riziko ochorenia na boreliózu sa zvyšuje, ak je kliešť prisatý viac ako 24 hodín). Dieťaťu, ktoré malo kliešťa je istejšie dať po troch týždňoch vyšetriť krv na borélie. Borelióza sa na dieťa neprenáša dojčením.

Pridaj komentár