Bezpečný nábytok do detských izieb

Nábytok

Ležadlá a sklápacie kreslá

nábytok

Sedacie vaky sú skvelým kusom nábytku pre deti

Tak ako aj my dospelí, aj naše ratolesti potrebujú aj oddychové miesta. Detský nábytok by však mal byť predovšetkým bezpečný. Deťom by sa nemalo nikdy dovoliť šplhať sa na skladacie kreslá alebo dokonca na nich skákať. Občas je aj vhodné skontrolovať funkčnosť a bezpečnosť sklápacieho mechanizmu nášho ležadla.

Nábytok ako audio-video aparatúra a TV stolík

Venujte skutočne dostatočnú pozornosť ak vyberáte nábytok, aj do detskej izby, na ktorý položíte nejaké rádio, reproduktory alebo aj TV obrazovku. Tieto zariadenia majú svoju váhu, potrebujú pevné a stabilné umiestnenie, niekedy aj pevné pripevnenie a zakotvenie na stenu detskej izby. Mali by byť čo najviac mimo dosahu našich detí. Hlavne veľké obrazovky TV prijímačov sa veľmi ľahko prevrátia na dieťa, ktoré sa občas snaží zistiť, čo sa vlastne za tou obrazovkou deje a skrýva.

Knihovníčky v detskej izbe

nábytok

Bezpečné upevnenie nábytku je základ

Padajúce poličky plné kníh či náhle prevrátené knihovníčky sú častou príčinou úrazov detí v detských izbách. Dôležité je nepreťažovať takýto nábytok. Veľmi jednoduchým pripevnením knihovníčky v jej vrchnej časti priamo na stenu detskej izby sa účinne predíde jej možnému nevítanému prevráteniu.

Podobne ak máte nábytok ako rôzne poličky s knihami či drobnými dekoratívnymi vecičkami položené priamo na iných kusoch nábytku v detskej izbe (pracovná doska, stolík, zásuvková skrinka), radšej ich preventívne pripevnite tiež priamo na stenu detskej izby. Netrvá to vôbec dlho.

Skrinka na posteľnú bielizeň, na hračky a iné skladovacie priestory

Bezpečný by mal byť aj nábytok s otváracími vrchnákmi a príklopmi na rôznych skrinkách a skladovacích miestach. Pozorne skontrolujte, či takýto nábytok má zabudované bezpečnostné systémy proti nežiadúcemu pohybu.

Otvorené vrchnáky a príklopy rôznych skriniek sa nesmú svojvoľne z ničoho nič dať do pohybu pri manipulácii našimi deťmi. Môže tak ľahko dôjsť k zraneniu rúk alebo hlavičiek malých hrajúcich sa detí. Venujte aj tomu, ako zodpovední a znalí rodičia, patričnú pozornosť pri zariaďovaní a údržbe detského nábytku v izbe vašich potomkov.

Detský nábytok – postele

nábytok

Skvelé riešenie detských postelí pre priestor aj bezpečie

Detské postieľky musia by umiestnené na bezpečnom a zabezpečenom mieste v detskej izbičke. Snažte sa zabezpečiť si pre svoje dieťa novší model detskej postieľky ako súčasť detského nábytku, pretože niektoré staršie typy mali jednu alebo aj obidve bočné steny postieľky posúvateľné, čo sa už dnes veľmi rodičom neodporúča.

Kvalitný detský nábytok by nemal mať žiadne dekoratívne zbytočnosti a navešané lákadlá pre deti. Aj tie môžu spôsobiť neočakávané nepríjemnosti pre normálne zdravo zvedavé deti. Z času na čas pozorne skontrolujte funkčnosť detskej postieľky, presvedčte sa, že jednotlivé jej časti sú v poriadku a žiadna z nich nemá snahu oddeliť sa.

Pridaj komentár