Ako používať hnojivo na uhorky pre čo najlepšiu úrodu?
Hoci by sa to mohlo zdať, uhorky nepatria v našej oblasti medzi tie najmenej náročné na pestovanie, pretože ich pôvod je v teplých tropických oblastiach. Práve preto si vyžadujú o niečo viac tepla ako ostatné rastliny bežne pestované v slovenských záhradách. Ako sa teda starať o uhorky tak, aby bola naša (možno už tohtoročná) úroda čo najväčšia? Dočítate sa v našom dnešnom článku, kde sa zameriame hlavne na hnojivo na uhorky.
Prečo sme sa rozhodli zamerať práve na hnojivo na uhorky? Ide o to, že problematika pestovania uhoriek je naozaj široká a preto je dôležité, aby sme sa každej jej časti venovalo osve. Nuž a začíname práve tému hnojivo na uhorky, pretože okolo nej býva častokrát veľa otázok a problémov, s ktorými si domáci záhradkári nevedia dať rady…
Prečo používať hnojivo na uhorky?
Tak ako sme spomínali v úvode, uhorky sú zelenina, ktorá je veľmi náročná na teplo. Hnojivo na uhorky nám pomáha aj v tejto oblasti, pretože vysoké dávky hnojív zabezpečujú v pôde aj vyššiu teplotu. Oveľa dôležitejšie však je, že hnojivá na uhorky pomôžu udržať pôdu na pestovanie biologicky aktívnu, čo je pri pestovaní uhoriek viac než len potrebné.
NPK hnojivo na uhorky so zeolitom
Najvhodnejšie na pestovanie uhoriek je NPK hnojivo na uhorky s prídavkom zeolitu. NPK je skratka troch zložiek, ktoré takéto hnojivo obsahuje a ktoré sú najdôležitejšie pre dobrý rast úrody. N označuje dusík, P fosfor a K draslík, pričom pokiaľ ide konkrétne o hnojivo na uhorky, sú obsiahnuté v pomere, ktorý je pre tento druh rastliny najvhodnejší. Vďaka obsahu zeolitu (aktívneho minerálu klinoptilolitu) sú živiny do pôdy uvoľňované postupne, čo značne zvyšuje efektivitu celého hnojenia.
Kedy a ako hnojiť?
Zvyčajne sa odporúča hnojenie pôdy hnojivami s obsahom fosforu a draslíka prvý raz na jeseň pri jej príprave a druhý krát na jar. Následne sa v troch dávkach pôda hnojí dusíkatými hnojivami – taktiež pri príprave pôdy, po výsadbe uhoriek a pri začiatku rastu ich plodov. Ak však požívame NPK hnojivo na uhorky s obsahom zeolitu, stačí iba pri sejbe použiť celú dávku a následne sa už živiny uvoľňujú do pôdy počas celého vegetačné obdobia, takže „dohnojujeme“ iba výnimočne a v malých množstvách.