Zemiaky na balkóne alebo v garáži a hnojivo na zemiaky
Podomácky vypestované potraviny sa opäť dostávajú do módy. Kedysi výsada starých mám bývajúcich na dedine – dnes sa k tomu vracajú čoraz mladšie generácie a to dokonca aj v mestách. Tam však nie sú vždy práve najideálnejšie podmienky na pestovanie domácich plodín a tak sme sa rozhodli zamerať našu pozornosť na to, aké možnosti máte, ak chcete pestovať napr. zemiaky v bytovke či dome s malou záhradkou. Okrem iného bude náš článok venovaný aj tomu, aké hnojivo na zemiaky zvoliť pre takýto druh pestovania.
Pestovanie zemiakov na balkóne
Prvou možnosťou, ako si dopestovať vlastné zemiaky aj v prípade, že bývate v bytovke a nemáte žiadnu záhradu, je pestovať ich na balkóne. Hoci sa to na prvý pohľad zdá nereálne a neuskutočniteľné, je to možné, pokiaľ si zadovážite tzv. sadbovače. V každom dopestujete tak 3 – 4 kg, čo však nemusí byť tak málo, pokiaľ máte dostatočne veľký balkón.
Ako vyberáme hnojivo na zemiaky a ako postupujeme pri výsadbe?
Potrebovať budete 60 – 80 litrové sadbovače, na ktorých dne sa nachádzajú dierky pre odtok prebytočnej vody, vhodnú zeminu na sadenie a hnojivo na zemiaky (v ideálnom prípade NPK hnojivo s pomerom 1:2:2). Potom už len stačí do pohnojenej pôdy zasadiť naklíčenú hľuzu, pravidelne polievať a počkať si na svoju prvú balkónovú úrodu zemiakov. Alternatívou k sadbovačom však môže byť napr. aj pevné plastové vrece.
Pestovanie zemiakov v garáži / pivnici
Druhou možnosťou je pestovanie zemiakov v drevených debničkách, čo môžete využiť napr. v pivnici či garáži svojho bytu / domu. Potrebovať budete drevené debničky s rozmermi asi 1×1 meter, desať naklíčených hľúz a opäť zeminu obohatenú aj o hnojivo na zemiaky.
Postup pri výsadbe
Postup je nasledovný: do debničky vložíte 10 naklíčených hľúz, zasypete ich zeminou (8 cm vrstva) a počkáte, kým sa na povrchu tejto zeminy nevytvorí vňať. Hneď, ako sa vňať vytvorí, zasypte ju opäť do dvoch tretín zeminou a opäť môžete použiť NPK hnojivo na zemiaky. Takto postupujte až do chvíle, kým vňať nevykvitne a potom už môžete svoju „garážovú“ úrodu zozbierať. Opäť existujú aj iné alternatívy ako drevené debničky, napr. staré pneumatiky alebo sudy.