Záhrada

Záhrada na balkóne – krása aj úžitok v jednom

záhrada

Záhrada na balkóne pre vaše potešenie

Ľudia sú v dnešnej dobe už znechutení ponukou nekvalitných potravín, a preto sa čoraz populárnejšie stáva pestovanie vlastnej zeleniny bez chémie. Aj vy by ste sa pridali, no chýba vám záhrada? Nevadí. Na dopestovanie bohatej úrody – od jahôd, cez paradajky, hrášok, šalát až po baklažán vám postačí aj balkón.

Čo budete potrebovať?

Veľmi dôležitá je orientácia balkóna, na ktorom má vyrásť vaša záhrada. I keď balkón orientovaný na východ alebo sever nie je veľmi vhodný, bylinky dopestujete aj na ňom. Oveľa priazdnivejšia orientácia je na západ, prípadne na juh. Okrem orientácie by ste mali zohľadniť aj nosnosť balkóna, keďže chcete mať záhradku a nechystáte sa pestovať len pár rastlín. Ak máte vhodný balkón, môžete si zaobstarať držiaky, police, treláže, kvetináče, sadbovače, substrát. V predajniach so zahradkárskymi potrebami nájdete, čo potrebujete a zapojiť môžete aj vašu fantáziu.

Aké kvetináče sú vhodné?

Nádoby na balkónové záhradky by mali byť čo najsvetlejšie, pretože tmavé sa prehrievajú a nadmerne presychajú. Klasický hlinený črepník je síce pekný a dovolí rastline viac dýchať, no veľmi rýchlo sa zohreje a vysychá. Na balkónové záhrady sa odporúčajú zvoliť samozavlažovacie systémy a obľúbenou sa stáva aj výsadba do igelitových vriec.

Výživa rastlín

záhrada

Europaleta využiteľná na milión spôsobov

So zeminou si nemusíte robiť starosti. Ak investujete do ľahkého substrátu tvoreného zmesou kompostu, rašeliny a piesku, ktorý obsahuje potrebnú dávku živín, dobre drží vodu a konštrukciu balkóna nepreťaží. Môžete však zvoliť aj náročnejšie riešenie a použiť záhradnú zeminu zmiešanú s kompostom, a na jej odľahčenie použiť keramzit, ktorý pôsobí súčasne aj ako drenáž. Každá záhrada však potrebuje prísun živín, a preto je časom potrebné rastliny prihnojiť. Najlepšie výluhmi z rastlín, ako napríklad pŕhľava, praslička či kostihoj.

Netradičné riešenia

Zaujímavým spôsobom je pestovanie listovej zeleniny v odkvapových žľaboch, ktoré môžete namontovať v niekoľkých poschodiach nad sebou. Výborným riešením, ktoré navyše šestrí miesto, pretože využíva stenu balkóna, je vertikálna záhrada z europaliet. Je taktiež dobré zistiť, ktoré rastliny sa “majú radi” a vzájomne si pomáhajú, a pestovať ich spoločne v jednom črepníku. Príkladom je kombinácia kukurice, fazule a cukety. Rastliny sa nielenže navzájom zásobujú živinami, ale poskytujú jedna druhej aj oporu.

Pridaj komentár