Repliky sečných zbraní
Repliky zbraní
Všetkým sa nám občas stane alebo stalo, že sme počas dovolenky boli navštíviť nejaký hrad či miestne múzeum. Mali sme tak často možnosť vidieť nádherné kusy starožitného nábytku, sady porcelánových servisov, umeleckých diel a obrazov alebo aj zbierky nádherných kusov starovekých zbraní rozvešaných po stenách miestností. Určite sú to väčšinou originálne kusy, ale stále častejšie sa môže stať, že sa z rôznych dôvodov originály uskladňujú v bezpečných depozitoch a návštevníci sa pozerajú na repliky historických zbraní. Ale repliky zbraní sú zaujímavé aj pre mnohých zanietených zberateľov.
Špecializované zbierky sečných zbraní
Na našom trhu sú dostupné pre zberateľov replík sečné zbrane vyrábané domácimi alebo aj zahraničnými kováčmi Niektorí zberatelia sa koncentrujú na kontinentálne alebo samurajské meče, iní na tesáky alebo šable. Zbierať sa dá podľa druhu zbraní či ich funkcie. Niektorí zberatelia, ktorí na to majú prostriedky, zbierajú len originály, alebo ich aj čiastočne nahrádzajú dokonalými replikami zbraní. Mnohé zbierky pochádzajú len z určitého historického obdobia, sú historickým dedičstvom len jedného určitého národa, jedného výrobcu alebo jedného konštruktéra.
Repliky historických zbraní
Repliky historických zbraní nevyrába veľa špecializovaných firiem, ktoré sa vo svojom výrobnom programe zameriavajú na umelecko-remeselné spracovávanie kovov. Sečné zbrane sú často zhotovené z mangánovej ocele. Rukoväť zbrane býva opatrená špeciálnou koženou omotávkou. Ostrá replika sečnej zbrane sa môže používať k šermu. Pri používaní replík zbraní je nutné používať ochranné pomôcky. Ošetrenie zbrane po použití je samozrejmosťou. Po každom použití zbraň starostlivo prehliadneme a odstránime otrepy vzniknuté počas použitia. K tomu je možné použiť diamantový pilník alebo brúsku. Ak sa nebude zbraň dlhší čas užívať, potom je dobré potrieť kovové časti konzervačným olejom.
Repliky zbraní Vikingov
Sú zberatelia, ktorí sa napr. špecializujú na repliky sečných zbraní Vikingov, ktoré sa v 6. storočí začali presadzovať aj v Európe. Tieto meče sa smerom k hrotu zužovali, čo znížilo hmotnosť samotného meča. Čepeľ bola zakončená tupou špicou, preto tieto meče boli výhradne sečnou zbraňou.
.