Opar – nepríjemné ohorenie
Opar – nepríjemné ohorenie známe aj pod názvom herpes
Opar je vírusová infekcia kože, pri ktorej sa najprv objaví sčervenanie, svrbenie, pálenie a opuch v mieste vzniku a to najčastejšie na pere, ale v niektorých prípadoch aj v ústach a hrdle. Postupne na postihnutom mieste vznikajú pľuzgieriky, ktoré prasknú a mokvajú až pokiaľ sa nevysušia a nevznikne na ich mieste chrasta. Chrasta však do 7-10 dní odpadne bez zanechania jaziev.
Prečo, kedy a ako vzniká opar?
Opar vyvoláva vírus herpes simplex , ktorým ste sa mohli nainfikovať už v detstve. Vírus zostáva stále v tele, až kým sa nejakým podráždením nezaktivizuje. K aktivovaniu vírusu dochádza pri oslabení organizmu a imunity napr. pri horúčkových stavoch, u žien pri menštruácii a celkovo pri zvýšenom telesnom alebo psychickom vypätí. Práve u ľudí so zníženou imunitou môže nákaza herpes vírusom spôsobiť aj závažné komplikácie ako zápal mozgových blán a mozgu.
Ošetrovanie oparu
Aj keď pri opare väčšinou dochádza k spontánnemu vyhojeniu, je veľmi dôležité opar správne ošetrovať, aby sa predišlo infikovaniu ložiska baktériami, ktoré by priebeh hojenia značne zhoršili a mohli by vzniknúť aj trvalé jazvy alebo pigmentové škvrny. Preto si pľuzgieriky nikdy nevytláčame a starajte sa o to, aby okolie oparu bolo vždy čisté. Ak začne pľuzgierik hnisať, vyhľadajte lekára.
Nezabúdajme, že herpes vírusy sú veľmi nákazlivé a to aj v období, kedy sa už pľuzgieriky vyhojili a vznikla chrasta, preto by mali byť samozrejmosťou vlastné uteráky, poháre, príbory, taniere ako aj výmena zubnej kefky po zahojení, aby nedošlo k návratu oparu. Pomôcť si môžete aj natieraním zubnou pastou alebo liehovinou, prípadne rozpučeným acylpirínom. Na opar sa tiež aplikujú antivirotiká v mastiach, ktoré sú voľne predajné v lekárňach. Všetky mastičky nanášajte vatovým tampónom, aby ste vírus nepreniesli prstom do tuby. Laser a biolampa skrátia dobu hojenia. Na podporu hojenia sa tiež odporúča užívať vitamín B – komplex. Snažte sa podporiť svoju imunitu a vyhýbať sa stresu, vyčerpaniu. Do stravy zaraďte čo najviac vitamínov, výborné sú čerešne, chren, brokolica, jablká. Obmedzte príjem potravín ako sú čokoláda, arašidy, cola.