Stavebné rezivo priamo z píly
Stavebné rezivo
Rezivo je drevený materiál získaný pozdĺžnym rozrezaním vhodných sortimentov surového dreva, najmä tzv. piliarskej guľatiny. Rezivo sa najčastejšie vyrába v špecializovaných pílach. K pozdĺžnemu rozrezaniu guľatiny sa používajú rámové, pásové alebo kotúčové píly. Po rozrezaní sa rezivo obvykle suší prirodzeným alebo umelým sušením. Pre prirodzené sušenie sa skladuje zrovnané do klietok, kde sa ponecháva podľa ročného obdobia a počasia niekoľko mesiacov až rok.
Vlhkosť stavebného reziva je dôležitý faktor
Stavebné rezivo tvoria hlavne dosky, fošne, laty, lišty, hranolčeky, hranoly a trámy. Rozdiel je hlavne v rozmeroch a priereze. Dosky a fošne môžu byť ešte aj s kôrou na bokoch (neomietané) alebo zbavené kôry a bočných oblín (omietané). Pred kúpou reziva je dôležité ujasniť si, či je rezivo v surovom stave (vlhké, nesušené), prípadne sušené v sušiarni na požadovanú vlhkosť. Je to dôležité hlavne vtedy, ak je rezivo určené priamo na výrobu obkladov, podláh či interiérového nábytku.
Sušenie stavebného reziva
Ak chceme vlastnoručne vyrábať nábytok alebo výrobky určené do rôznych interiérov, potrebujeme drevo v rozsahu vlhkosti 7 až 10 %. Na drevené dvere, okná alebo podlahy je vhodná vlhkosť 12 až 14 %. Záhradný nábytok, vonkajšie drevené konštrukcie a stavby vyžadujú drevo s vlhkosťou 15 až 20%. Rezivo po napílení v surovom stave nie je vhodné na okamžité použitie. Sušením dochádza k zmene rozmerov a tvaru, čo môže znehodnotiť celý výrobok. Okrem toho vlhké rezivo poskytuje živnú pôdu pre huby a plesne.
Prirodzené sušenie stavebného reziva v klietkach
Ak sme si kúpili rezivo v surovom stave, potom musíme s jeho opracovaním počkať. Uložíme ho na miesto, kde je dostatočné prúdenie vzduchu. Ideálny je štrk, piesok a pôda bez vegetácie. Rezivo ukladáme na hranoly alebo vhodné betónové podstavce tak, aby spodná vrstva bola aspoň 40 cm nad zemou, čím sa zabezpečí dostatočné prevetrávanie. Jednotlivé vrstvy oddeľujeme od seba úzkymi latkami z mäkkého dreva.