Športová obuv – vyberáme bežecké tenisky

Športová obuv – na čo všetko by ste mali myslieť pri jej výbere

športová obuv

Vhodná športová obuv je základom úspechu pri behaní

Beh je v poslednej dobe skutočne obľúbeným športom medzi všetkými vekovými kategóriami, rovnako medzi ženami, ako aj medzi mužmi. Pohyb na čerstvom vzduchu, nekonečné množstvo možností, kam sa vybrať behať a zároveň tak robíte niečo pre svoje zdravie aj postavu. Avšak aj keď na prvý pohľad sa môže zdať, že tento šport nič nestojí, nie je to úplne tak. Minimálne jedna väčšia investícia tu je – športová obuv, konkrétne kvalitné bežecké tenisky, ktoré budete potrebovať. Viete však, ako ich vybrať?

Kde budete behávať?

V prvom rade si treba uvedomiť, pre aký terén má byť vaša športová obuv prispôsobená, ako často plánujete behávať a za akým účelom. Ak ste ešte len bežec začiatočník, pokojne si môžete dovoliť zainvestovať do svojich prvých bežeckých tenisiek aj menej, len aby ste zistili, či je pre vás beh naozaj to pravé orechové. Zároveň však treba myslieť aj na to, že nekvalitná športová obuv vás môže od behu definitívne odradiť.

Tiež treba rozlišovať medzi bežeckými teniskami na cesty, do terénu, na závody a teniskami, ktoré sú vhodné pre beh počas zimných mesiacov. Cestné bežecké tenisky majú za úlohu hlavne tlmiť dopad na tvrdý povrch, bežecké tenisky do terénu vás zase majú čo najviac ochrániť pred rôznymi povrchovými nerovnosťami, nuž a pretekárske tenisky, hoci sú dizajnovo najlákavejšie, nie sú určené pre každodenné tréningy, ale skutočne iba pre viac-menej profesionálne pretekanie.

Športová obuv na mieru

športová obuv

Športová obuv na behanie – viete ako ju vybrať?

Azda najdôležitejším faktorom je veľkosť, ktorú by vaša športová obuv mala mať. Tu sa nemôžete striktne riadiť iba veľkosťou, ktorú máte pri topánkach na bežné nosenie. Do úvahy totižto treba vziať aj tvar nohy, jej šírku aj dĺžku prstov. Najlepšie vám s tým pomôže tzv. športová obuv na mieru. V skutočnosti to neznamená, že vám bežecké tenisky vyrobia niekde presne na mieru, ale že s pomocou dynamického bežeckého trenažéru zistíte, ktoré tenisky na behanie sú pre vás a vašu nohu najvhodnejšie.

Dynamický bežecký trenažér dokáže brať do úvahy všetky faktory, ktoré sú pre výber športovej obuvi dôležité – veľkosť, tvar nohy, vašu váhu, dokonca aj to, ako pri behu došľapujete. Preto, ak si vyberáte svoju prvú športovú obuv na beh, odporúčame vám navštíviť predajňu obuvi, v ktorej túto možnosť poskytujú – značne vám to výber uľahčí.

Pridaj komentár