Aké autoalarmy si môžete na dnešnom trhu vybrať a na akom princípe fungujú?
Autoalarm pomáha chrániť náš majetok, je zabezpečením pre motorové vozidlá, ktoré sú často nemalou finančnou investíciou a zároveň verným každodenným spoločníkom, o ktorého by sme naozaj veľmi neradi prišli. Nájsť na parkovisku namiesto svojho spoľahlivého auta len prázdne miesto je asi najhoršou nočnou morou každého majiteľa. Autoalarmov je dnes na trhu niekoľko druhov, od tých najjednoduchších až po zložitejšie a princípy, na ktorých fungujú sú rôzne, napr. GSM alarmy, ktoré vás o zásahu do vozidla informujú prostredníctvom mobilného telefónu takmer okamžite a kdekoľvek práve ste alebo dvojcestný autoalarm s funkciou diaľkového štartu, ale aj ďalšie rôzne autoalarmy.
Dvojcestný a jednocestný autoalarm
K tým základným a jednoduchším typom autoalarmov patrí tzv. jednocestný autoalarm, ktorý funguje na princípe ochrany otvárania dverí, kufra alebo kapoty auta a reagujú na pohyb vo vnútri auta, prípadne na zapnutie zapaľovania sirénou, svetelnou signalizáciou – alarmom, alebo znemožnením naštartovania motora. Takéto jednocestné autoalarmy komunikujú len „,jednou cestou“, teda vysielaním povelov od ovládača k alarmu, ale bez spätnej väzby. Vyšším levelom ochrany motorového vozidla sú dvojcestné autoalarmy, ktoré komunikujú obojsmerne, teda od ovládania k alarmu, ale aj späť, takže je možné pomocou ovládača s displejom sledovať aktuálny stav vozidla alebo prijímať informácie o spôsobe vniknutia či zásahu do auta, ktoré vyvolalo poplach, napr. otvorenie dverí.
Drahšie autoalarmy a prídavné senzory
Drahšie a veľmi kvalitné autoalarmy, napr. GPS autoalarm, má už nainštalované najnovšie systémy, ktoré vás informujú nielen o zásahu do vozidla a stave jeho poškodenia, ale dokážu dokonca udaním presných súradníc lokalizovať aj aktuálnu polohu vozidla na mape, čo môže výrazne uľahčiť pátranie. Všetky takéto autoalarmy vyššej kategórie môžete doplniť rôznymi prídavnými senzormi a snímačmi, napr. polohovým, ultrazvukovým či mikrovlnným snímačom (doplnkový mikrovlnný snímač je možné použiť napr. aj v otvorených športových vozidlách – kabrioletoch).